Bulgarian Институт по физика на твърдото тяло
Българска академия на науките
English
Начало
Физици
Фондове
Дарители
Изложби
Симпозиум
Юбилеи
Новини
Филми
Литература
Връзки
Услуги
Книжарница


Мемоари

Създаден: 23.9.2014
Променен: 20.8.2015

Юбиляр
Дарител
Юбиляр
Любен Младжов

Радетелят на приложната физика доц. Любен Младжов навърши 85 години
(Крум Коленцов)

Физиката като фундаментална и приложна наука получи забележимо развитие в нашата страна в средата на миналия век. В това развитие съществено значение имат различни представители на физическата общност. Сред тях е и радетелят на полупроводниковата физика и инфрачервената оптична техника доц. Любен Младжов

Любен Кирилов Младжов е роден на 14 май 1929 г. в гр. Дупница. След като завършва с отличие гимназиалното си образование през 1947 г. той следва физика и математика в Природо-математическия факултет на Софийския държавен университет. През следващата 1948 г. той записва Колежа по технология на машиностроенето към Фондацията “ORT” – София, който завършва през 1950 г. В продължение на две години работи като конструктор в слаботоковия завод “Климент Ворошилов “ – София. Освен това продължава да следва физика, която завършва през 1955 г. Като студент в периода 1952 – 1954 г. участва в кръжока по атомна физика, ръководен от доц. Леон Митрани. Кръжочната му работа е свързана с проектиране и направа на работен модел на йонен аспиратор за измерване на йонизацията на въздуха. През 1957 г. завършва успешно курса, ръководен от доц. Леон Митрани “Приложение на радиоактивни изотопи в промишлеността “.

Научно-изследователската и приложна дейност на доц. Любен Младжов протича в промишленността в различни институти на Българската академия на науките. Първоначално работи в Института за изследване на металите в гр. Димитрово (Перник) като ръководител на Лабораторията за физико-механични изследвания на металите. През 1959 г. постъпва чрез конкурс в Българската академия на науките, където работи във Физическия институт с Атомна научно експериментална база (1959 – 1966; 1969 – 1972), в Института по физика на твърдото тяло ( 1973 – 1978 ) и в Централната лаборатория по слънчева енергия и нови енергийни източници (1978 – 1990). В периода 1967 – 1968 г. работи във Физико-техническия институт в Берлин, ГДР.

Доц. Любен Младжов е автор и съавтор на над 40 научни публикации в наши и чуждестранни списания и сборници от международни и национални конференции, които са цитирани многократно. Той има 3 признати изобретения, една рационализация, няколко внедрени инсталации в областта на полупроводниковата техника и технология. Създал е редица прибори и един забележитения труд при получаване на научното звание старши научен сътрудник - II степен (доцент) на тема “Изследване на монокристални слоеве и хетеропреходи на основата на елмазнообразни структури за създаване на приемници за лъчиста енергия”.

Научноприложната изобретателска, рационализаторска, проектанска и внедрителска дейност на доц. Любен Млоджов се отнася до следните направления на приложната физика:

  • израстване на германиеви монокристали по различни технологии;
  • изготвяне на германиеви полупроводникови прибори;
  • епитаксиални полупроводникови структури и хетеропреходи на основа на Ge и на съединения от A2B6 полупроводници – CdTe, CdS;
  • получаване и изследване на Ge халкогениди – GeS, GeSe;
  • фотоелектрични датчици за поляризационно лъчение;
  • създаване на прибори в областта на ИЧ техника – радиометри, интегриращи солариметри.

    Негови изобретения и рационализация са внедрени в промишлените предприятия с определен икономически ефект – БРВ на Електроламповия завод в гр. Сливен и във Военното училище по строителство.

    За своята успешна научноприложна дейност доц. Любен Младжов е отличен със следните награди: Почетна значка на изобретателя (1982), Грамота на ДКНТП за участие с експоната “Радиометър за еталониране на приемници и енергийни величини“ на изложбата “ИЗЛОЖЕНО В СОФИЯ’83” (1983) и Сребърна значка на НТС (1986).

    Честит рожден ден, Любо! Пожелавам ти здраве, бодрост и дълголетие, за дa се радваш на постигнатото, както и на забележителната природа на Нова Зеландия, където живееш понастоящем и където в селцето Спринг Гроув (Брайтуотър) на 13 мили от Нелсън е роден знаменитият ядрен физик и Нобелов лауреат Ърнест Ръдърфорд.

    Назад