|
|
|
|
|
Искрен Азманов |
В съобщението е предаден споменът на академик Иван Буреш когато е бил на 6 години. Във фотолабораторията на баща му била използвана топла минерална вода през зимата при проявяване на негативи и позитиви за да се пести отопление. Баща му, фотографът Йосиф Буреш имал много проблеми. Той губел значителен фотографски материал негативи и позитиви, които били осветени, зацапани и дефектни.
Основният извод бил насочен към съдържанието на топлата минерална вода, която през първата зима от престоя на семейство Буреш в България повреждала значителни бройки фотоматериали.
Йосиф Буреш, който имал близки връзки с физика професор Порфирий Бахметиев, детайлно обсъждал с него химическите промени на фото плаките.
Бахметьев стигнал до извода, че във водата, която е топла следва да се съдържат в разтворено състояние вещества с различна концентрация, които влияят поразяващо на лабораторният процес и тези съображения налагат да се получат в концентрат отрицателно влияещите вещества на фото лабораторния процес.
След един доста продължителен период, около месец от изпаряване на големи количества софийска топла минерална вода двамата експериментатори получили значително количество черен прах който над стъкло на тъмно без допир до фотохартията и при проявяването й давал зацапано осветяване.
Този вече проверен процес дал идеята да се разпилее от този черен прах и между стъкло да се постави китката на малкия Иван Буреш. След около 15 минути плаката била проявена и на фотографията се виждала костната структура на ръката на детето.
Професор Порфирий Бахметиев е преценил по-късно в разговори с професор Густав Рентген, че това е „рентгенова” снимка. Тук описаната подробна процедура показва, че е имало фотографиране чрез радиоактивен материал.
В съобщението се дават подробностите за това съществено откритие.
Ключови думи: Иван Буреш, Професор Бахметьев; рентгенова фотография; 1891.
Създаден: 16 април 2016 г.
Променен: 15 септември 2016 г.