|
|
|
|
|
Искрен Азманов |
На базата на архивен материал се обсъжда удостояването на академик Георги Наджаков за член на Академията на науките на СССР.
През 1958 година Георги Наджаков е избран за член на Академията на Науките на СССР. Дипломата, която му се присъжда е за чуждестранен член. Приложените документи са превод от руски.
“Георги Наджаков (България) е заместник-председател на Българската Академия на Науките; директор на Физическия институт. Той е роден през 1896 година. Завършил е Софийския университет през 1920 година и е работил като асистент в катедрата по физика.
През 1925 – 1926 година е изпратен на специализация в Париж, където работи с известния френски физик Пол Ланжевен и в лабораторията на Ирен Жолио-Кюри. След завръщането му в България работи в Софийския университет: като доцент в катедрата по експериментално физика (от 1927 година), професор (от 1932 година), декан на Физико-математическия факултет (от 1937 година).
Академик Г. Наджаков има активна обществена дейност. Той е член на Световния съвет на мира, председател на Българския комитет за защита на мира, заместник председател на Народното Събрание на България, председател на Комитета за Димитровски награди.
Областта на научните интереси на академик Г. Наджаков са електрическите свойства на диелектрици и полупроводници. Негово е откритието на явлението фотоелектретно состояния. През последните години той се занимава много с въпроси от областта на ядрената физика. Някои негови научни трудове са: “О новом виде электретов в фотоэлектретах”, “Изменения поляризации фотоэлектретов под влиянием температуры”, “О фотовольтаическом эффекте у высоко-изолирующих диэлектриков”, “О поляризованном состоянии диэлектриков. Термоэлектреты и фотоэлектреты”, “О внешнем и внутреннем фотоэлектрическом эффекте в изоляторах”, “Природа кристаллфотоэффекта в изоляторах и полупроводниках”, “Отрицательный фотоэффект в расплавленной сере”.
За своите научни приноси академик Г. Наджаков е награден с Димитровска награда I степен”.
Ключови думи: Георги Наджаков, Академия на науките
Създаден: 18 февруари 2016 г.
Променен: 14 септември 2016 г.