|
|
|
|
|
Искрен Азманов |
Актуално е да обследваме какво са знаели за постиженията във физиката другите наши физици и инженери по електроника за работите на българския физик Георги Наджаков и как приносът му е отразен. Ще обсъдим оценките които те са му адресирали.
Архивът на Георги Наджаков е в Политехническия музей, разположен в двора на Къщата-музей на Георги Димитров на улица Опълченска № 66-68 в София. Тук е поради факта, че има Димитровска награда. Не е обработен, но намерих картичка, носеща основание да се заключи, че Наджаков е имал в проект – фотоелектрети преди 1925 година, преди да бъде в Париж. тази любопитна картичка и мой анализ има във вестник Дума от 3 февруари 2009 година. Тя е резултат от мисълта и ръката на откривателя десетилетие преди официалната публикация. Има и писма със Сергей Вавилов.
Появи се книга за Георги Наджаков: “Знаменит учен-откривател акад. Георги Наджаков” – автор доц. д-р Крум Чивиев на издателство АИС – Инженеринг – 2016 година. Прочетох я с голям интерес. Познавам редица детайли от профила му в науката споделени ми лично от физикът и мога да забележа, че тук има множество бели полета за Наджаков, с поредица пропуски.
Припомням, че Институтът по физика на твърдото тяло към БАН е наименован на акад. Георги Наджаков. Там има център за изучаване на историята на физиката. В него е съсредоточена идеята да се съберат всички факти, документи и ситуации касаещи личността на Наджаков, наука, епоха, колеги и всички онези, които са се докосвали до неговата активност на учен и откривател.
Поощряваям д-р Чивиев, че онова, което определям като бели полета се отнасят до непознаване на детайли от дейноста на физикът. е основен сигнал какво ново следва да се търси сред материалите, намиращи се в Националния политехнически музей. Вероятно той е жертва на политическата конюнктура днес. Другата книга е първа. Издадена през 1989 г. от Университетското издателство „Климент Охридски” в библиотека “Видни университетски учени – Очерк за Георги Наджаков”. Автори Проф. Саздо Иванов и Пенка Лазарова.
Книгата е малък формат. Общият книжен обем е 150 страници. Тук също има бели полета. Твърди, че откритието е направено през 1936 година. Разбира се авторите са поставили коректно ударението върху фотоелектретите. Не бих укорил никого, че през 1989 година е твърде рано да се знае, че откритието на Наджаков влиза да работи 100 % в световният интернет, а също и при книгата на Крум Чивиев тази връзка е непозната.
Ключови думи: Наджаков
Създаден: 18 февруари 2016 г.
Променен: 15 септември 2016 г.