Завършва средно образование в Асеновград (1969).
Печели първа награда на международната олимпиада по физика за средношколци в Бърно, ЧССР (1969) и е приет без изпит за студент във Физическия факултет на СУ "Кл. Охридски".
Завършва специалност атомна физика в Софийския университет (1974). Дипломната си работа подготвя под ръководството на Александър Держански в Проблемната група по течни кристали.
Марин Митов е бил редовен аспирант в катедрата по физика на твърдото тяло при Физическия факултет на СУ "Кл. Охридски" с научен ръководител Александър Держански (01.01.1977 - 30.06.1980)
Доцент д-р Марин Митов работи в областта на физиката на меката материя върху термотропни и лиотропни течни кристали, биомембрани и моделни липидни мембрани.
Участва в откриването на нов флексоелектричен ефект в течни кристали, който се проявява в нехомогенно електрично поле. Определя стойностите на характеристичните константи при градиентния флексоелектричен ефект.
Определя характера на планарни флексоелектрични деформации при клиновиден течнокристален слой с реални физически характеристики.
Доцент д-р Марин Митов е създател на компютърната мрежа на ИФТТ.
Професионален опит:
Назначен е в Проблемната група по течни кристали към Института по физика на твърдото тяло при БАН (1980), където работи като физик, главен асистент и доцент.
Избран е за научен сътрудник ІІ степен (1982) и научен сътрудник І степен (1985)
Доц. д-р Марин Митов е дългогодишен ръководител на лаборатория „Течни кристали” (1998 – 2011).
Бил е заместник-директор на Института по физика на твърдото тяло при БАН (1995 – 1999).
Доц. д-р Марин Митов е един от създателите на Българо-френската лаборатория „Везикули и мембрани”.
Начало