Съюз на физиците в България
Bulgarian English
По повод 120 годишнината от рождението на академик Георги Наджаков
НАЧАЛО
ПЪРВО СЪОБЩЕНИЕ
2 и 3 СЪОБЩЕНИЕ
РЕЗЮМЕТА
ПРОГРАМА

Р Е З Ю М Е

Генетика на гениалността при Вавилови

Искрен Азманов
iazmanov@abv.bg

       След изучаване и собствено събрана информация за двамата братя Вавилови за генетикът Николай Вавилов и за физикът Сергей Вавилов са дадени свидетелства както за тяхната гениалност така и за трагичната им съдба. Направена е нова оценка на тяхната двойна гениалност.

       Генетикът Николай Вавилов и физикът Сергей Вавилов са биологически пример за генетическа уникалност, защото са братя. Първият е гениален учен в областта на генетиката. Вторият е гениален учен във физиката. Уникална е и трагедията на двамата, която е жестока и колосална. Двете науки генетика и физика са диаметрално противоположни. Едната е от областта на биологията и се отнася до наследственост при живите същества, растения, животни, насекоми, водорасли и всичко живо. Физиката се отнася до поведението на материята, на твърдата природа и още взаимодействието електрическоо, радиационно, гравитационно.

       Тази трагедия е резултат от Сталиновата бруталност и арогантността на генералисимуса. И двамата братя не са врагове на политическия модел на Сталин и СССР, но са жертви на този модел. Въпреки огромната научна и биографична литература за двамата братя, причината за тяхната трагедия остава неизяснена.

       Отзад – напред. Генетикът Вавилов загива в затвора на Саратов на 26 януари 1943 година. Физикът Вавилов загива на 25 януари 1951 година. Николай Вавилов е роден на 25 ноември 1887 година. Сергей Вавилов е роден на 24 март 1891 година. Генетикът живее 56 години, а физикът живее 60.

       Генетикът Вавилов загива като политически престъпник в затвора в Саратов. Физикът загива като председател на Академията на Науките на СССР и главен редактор на Сталиновата – Большая Советская Энциклопедия – второ издание на 6 том, който е до В, буквата на Вавилови.

       При проучване на връзката между професор Дончо Костов и академик Николай Вавилов и поредицата скандали с Лисенко аз имах възможност да бъда в тясно сътрудничество със синът на академик Николай Вавилов – професор Юри Н. Вавилов, който е физик. Академик Дончо Костов споделя същата съдба като Николай Вавилов. Живота на българския генетик е само 52 години. Николай Вавилов е на свобода също само 52 години. Подобни съвпадения са уникално съдбовни.

Ключови думи: Николай Вавилов, Сергей Вавилов,

Начало

Музей по история на физическите науки в България
ИНСТИТУТ ПО ФИЗИКА НА ТВЪРДОТО ТЯЛО "АКАДЕМИК ГЕОРГИ НАДЖАКОВ"
Българска Академия на Науките
бул. Цариградско шосе 72, София 1784
Тел.: +359 (0)2 979 58 31; GSM +359 (0)899 75 05 90
Факс: +359 (0)2 416 93 57
E-mail: gkamish@issp.bas.bg
Skype: physmuseum

Създаден: 16 април 2016 г.
Променен: 15 септември 2016 г.