Българската Академия на Науките избира професор Георги Наджаков за свой редовен член след Втората световна война. Той е подпредседател на Българската Академия на Науките, създател и директор на Физическия институт при БАН.
Под ръководството на академик Георги Наджаков Физическият институт при Българската Академия на Науките се разраства. Към него са създадени Атомна научно експериментална база (АНЕБ) и станция на връх Мусала. Част от секциите му се отделят в самостоятелни институти.
На 75 годишна възраст директорът на Физическия институт с АНЕБ при БАН академик Георги Наджаков е пенсиониран. Той предава директорския пост на академик Христо Янков Христов на 20 февруари 1972 година.
Академик Георги Наджаков ръководи персонална лаборатория в Института по физика на твърдото тяло до края на живота си. След това кабинетът му е превърнат в музей.
Държавният съвет на Република България с указ 292 от 16 февруари 1982 година наименува Института по физика на твърдото тяло при БАН, който е непосредствен приемник на създадения през 1946 година Физически институт при БАН, в Институт по физика на твърдото тяло "Акад. Г. Наджаков".
През 1987 година с държавен указ е учредена съвместна награда на Българската Академия на Науките и Софийския Университет на името на академик Георги Наджаков, която се присъжда за високи постижения в областта на физическите науки.
Професор Луиза Чифарели откри историческия обект на Европейското физическо дружество в Института по физика на твърдото тяло при Българската академия на науките в присъствието на академик Александър Г. Петров на 23 май 2014 година.
Мемориалният плакет, обявяващ работното място на Георги Наджаков в Института по физика на твърдото тяло при Българската академия на науките за исторически обект на Европейското физическо дружество.
Създаден: 10 декември 2004 г. |