”Всичко, което преживях по-късно
През деветнайсти век Русе е първия град в България с подчертано европейски вид, който става пионер в редица нововъведения.
Първият и единствен вестник по това време, печатан в България на български език, излиза в Русе, открити са първите земеделско и морско училища, построена е първата по рода си на Балканите ж.п. линията Русе – Варна, основани са първата частна банка, застрахователната компания България и първата Търговско-индустриална камара в България, създава се първото Българско техническо дружество и първата асоциация на учителите, отворена е първата книжарница, построена е първата метеорологична станция, построен е първия метален кораб.
В Русе се е състояла и първата кинопрожекция в България. Обучението по физика в русенските училища има дългогодишна история, която е свързана с дейността на много поколения учители.
За начало на преподаване на дисциплината физика в русенските училища се счита 1870 г. с въвеждането на нов учебен план и учебни програми, разработени от комисия, натоварена от общината.
Сред многото изтъкнати специалисти по физика и математика, които имат заслуги за разпространението и развитието на физическите знания не само в Русе, но и за България най-ярки следи са оставили Стефан Лафчиев, Лазар Симидчиев, Михаил Георгиев, Руска Драгнева и проф. Стоян Петров.
Ключови думи: обучение, физика, Русе, учители, преподаватели
вече ми се бе случило в Русчук"
Елиас Канети
Създаден: 28 август 2011 г.
Променен: 21 октомври 2015 г.