Музей по история на физическите науки в България
Bulgarian English
Посветен на 110 години от рождението на академик Георги Наджаков

ТЕОРЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ В ОБЛАСТТА НА ФИЗИЧЕСКИТЕ НАУКИ В БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ХХ ВЕК

Н.с. Ганка Камишева
Институт по физика на твърдото тяло - БАН
gkamish@issp.bas.bg

Ключови думи: математическа физика, теоретична физика, България

       Началото на теоретичните изследвания в областта на физическите науки в България е слабо проучено. След Втората световна война теоретичната физика в България навлиза в нов етап, който тук няма да бъде разгледан. Той се предхожда от други два етапа.

       Първият етап в развитието на теоретичната физика в България е свързан с появата на приложни теоретични изследвания. С изключение на Петър Пенчев по-голяма част от асистентите по физика, които Софийският университет изпраща в чужбина на специализация, работят в областта на теоретичната метеорология и астрономия. До голяма степен причина за това е нуждата от допълнително финансиране на експерименталните изследвания. Първият асистент, получил възможност за експериментална работа в чужбина е Георги Наджаков. Факултетният съвет на Университета в София отпуска допълнително 5000 лева от “Фонда за научни изследвания” за закупуване на материалите, с които Наджаков работи в Париж. След завръщането си в България първите асистенти, специализирали в областта на теоретичната астрономия се насочват към математиката, но продължават да прилагат математическите си умения в приложни физически изследвания.

       В настоящата работа е направен паралел между първите теоретични изследвания в областта на физическите науки на Стайко Стайков, Кирил Попов, Иван Ценов, извършени в началото на ХХ век и научните изследвания на професора по теоретична физика в Софийския университет Георги Манев до 1939 година.


Теоретична физика
2006, 0:42
Г. Камишева

Адрес:
ИНСТИТУТ ПО ФИЗИКА НА ТВЪРДОТО ТЯЛО "АКАДЕМИК ГЕОРГИ НАДЖАКОВ"
Българска Академия на Науките
бул. Цариградско шосе 72
1784 София, България
Телефон: +359 2 979 58 31; +359 899 75 05 90
Факс: +359 2 975 36 32
E-mail: gkamish@issp.bas.bg
Skype: physmuseum

Начало

Създаден: 15 септември 2006 г.
Променен: 1 октомври 2015 г.