Ключови думи: академик Георги Наджаков, научноизследователска, научно-организационна, преподавателска, обществена дейност, признание
Статията представя личността и многостранната дейност на академик Георги Наджаков, който олицетворява българската физика през 50-те и 60-те години на ХХ век и преживе е признат за неин “патриарх”.
След завръщането на Г. Наджаков от специализацията му при П. Ланжвен и М. Кюри в Париж, дейността му в Софийския университет като доцент, извънреден и редовен професор, ръководител на катедрата по експериментална физика и директор на Физическия институт (ФИ) към Физико-математическия факултет (ФМФ), довежда до нов етап в развитието на висшето образование и научноизследователската работа по физика у нас. По негова инициатива и под негово ръководство започва редовно да функционира първият общоинститутски колоквиум по опитна физика. Освен преподавателската и научноизследователска дейност на Г. Наджаков е представена и научно-организационната му дейност по обзавеждане на ФИ с апаратура и създаване на техническа работилница, за създаването на университетска печатница, по евакуирането й и на ФМФ по време на бомбардировките през Втората световна война, както и активното участие на Г. Наджаков при поставяне основите на висшето техническо образование у нас.
Представена е и дейността му като председател на Физико-математическото дружество, ректор на Софийския университет и особено като зам-председател на БАН, отговарящ за природо-математическите науки. Акцентира се на най-мащабното му научно-организационно дело – създаването на Физическия институт при БАН и заслугите му за развитието на ядрената физика у нас.
Маркирани са основните направления на научноизследователската му дейност с акцент на откриването на фотоелектретното състояние на веществата.
Обърнато е внимание и на обществената дейност на Г. Наджаков, както и на общественото признание на многостранната му дейност – научни и други отличия.
Адрес:
ИНСТИТУТ ПО ФИЗИКА НА ТВЪРДОТО ТЯЛО "АКАДЕМИК ГЕОРГИ НАДЖАКОВ"
Българска Академия на Науките
бул. Цариградско шосе 72
1784 София, България
Телефон: +359 2 979 58 31; GSM +359 899 75 05 90
Факс: +359 2 975 36 32
E-mail: gkamish@issp.bas.bg
Skype: physmuseum
Начало
Създаден: 15 септември 2006 г.
Променен: 1 октомври 2015 г.