Посветен на 110 години от рождението на академик Георги Наджаков |
През 2005 г. се навършиха 60 години от създаването на катедра “Радиофизика и електроника” във Физическия факултет на Софийски университет “Свети Климент Охридски”. Катедрата е основана през 1945 година под наименованието “Приложна физика” в тогавашния Физико-математически факултет с цел да се осигури обучението по електротехника и електроника за всички студенти - физици. Нейн ръководител става извънредният професор Емил Джаков. Новата катедра възниква като клон на катедра “Опитна физика”, чийто титуляр академик Георги Наджаков допринася много за началното й оформяне, а Емил Джаков полага основите на учебната и научната работа в нея.
Научната дейност на професор Емил Джаков води началото си от специализацията му в Берлин (Германия) през 1936/37 година. Там той разработва нови методи за измерване на електросъпротивления при СВЧ. След завръщането му в България през 1939 година е избран за доцент и чете курсовете по опитна физика и по физични основи на електротехниката. Работи в областта на физиката и техниката на магнетроните и резултатите му намират широк отзвук сред научната общественост в чужбина. През 1949 година катедрата е преименувана в “Техническа физика”.
В доклада се проследява развитието на катедрата през десетилетията от 1951 година до наши дни. Десетилетието между 1951 и 1960 година бележи началото на организирана научно-изследователска работа в катедрата. Материалната й база непрекъснато се подобрява благодарение на усилията на асистентите Константин Стаменов и Тихомир Стойчев. Курсът от лекции по електротехника и електроника е подсигурен с два авторски учебника на професор Емил Джаков – факт, който представлява изключение за онова време, когато учебниците на български език, използвани във факултета, се брояха на пръсти. Наред с учебниците ползвахме и ръководство за лабораторни упражнения с автори К. Стаменов и Т. Стойчев.
Десетилетието от 1961 до 1970 година се характеризира с кадрови промени в преподавателския състав на катедрата, които водят до разширяване на тематиката на научните изследвания.
Десетилетието от 1971 до 1980 година може да бъде наречено “десетилетие на роене” на катедрата, тъй като се характеризира с разрастване на научно-изследователската работа, което е най-значително в областта на квантовата електроника. През 1974 г. катедрата е преименувана в “Радиофизика и електроника”, а през 1978 г. групата по квантова електроника се отделя в самостоятелна катедра. С неочакваната смърт на професор Емил Джаков през същата година университетската физика и физиката в БАН загубват един от своите доайени, допринесли много за развитието на физичните науки в България.
Времето на професор Емил Джаков след Втората световна война бяха годините, през които българската физика се разрастваше в съдържателен и институционален план – време, в което административните умения и толерантност към разнообразието от научни изследвания, проявени от ръководители като професор Емил Джаков, се оказаха съществени за развитието на българската физика и подготовката на физици от бъдещите поколения. Затова преподавателите от катедра “Радиофизика и електроника” ще помнят винаги с уважение името на професор Емил Джаков като основоположник не само на катедрата, но и на институции в БАН, с които катедрените членове поддържаха през годините колегиални професионални връзки. Развитието на катедра “Радиофизика и електроника” през следващите десетилетия (проследено в доклада), стана възможно благодарение на здравите основи, положени именно от професор Емил Джаков.
|
Акад. Емил Джаков 2006, 1:15 Л. Вацкичев |
Създаден: 15 септември 2006 г.
Променен: 1 октомври 2015 г.