Представяне
История
Ръководител
Състав
Публикации


English




Институт по физика на твърдото тяло


Създаден: декември 2004
Променен: 24.XI.2010


Огнян Динев Иванов
Доцент, доктор


       При наши изследвания, проведени съвместно с руски и американски учени, е установено, че при облъчване на опитни образци с електромагнитно поле се наблюдава променлив електрически сигнал. Този ефект получи работното название Surface photo charge effect (SPCE).

       Неговата кратка дефиниция е: при взаимодействие на всяко тяло с електромагнитно поле се наблюдава променлива потенциална разлика, която е с честота, еднаква с честотата на падащото лъчение. При реални експерименти сигнала се измерва между облъчваното тяло и общата електрическа маса на системата. Измерването е експресно и безконтактно.

       На базата на проведените изследвания е изказана идеята, че ефекта съществува в целия електромагнитен диапазон. Важна особеност на SPCE е, че породеният от него сигнал зависи от специфични особености на облъчвания обект. Това дава големи възможности за експресно и беконтактно изследване на твърди тела, течности и газове.

       Някои от възможностите за приложение, експериментално тествани от нас до сега са:

       Чрез този метод се получава информация за облъчваната повърхност относно наличието на примеси, механични дефекти и неравномерности, повърхностните състояние, повърхностните електрически характеристики като тип на проводимост и др. Може да се визуализира формата на различни повърхностни структури, например създадени чрез йонна имплантация. Дистанционно получаване на информация за дадено тяло и неговото отместване.

       Друга област на приложение е създаването на сензори за газове, пари и течности. Методът дава информация относно флуидите и процесите, които протичат в тях. Възможни са например следните видове контрол: на октановото число на бензина, на примеси в течности, на концентрацията на газове, на отлагане на примеси от разтвори – наблюдавано е например, че сигнала е зависим от отлагане на СаСО3 върху метал във вода, може да се конструира нивомер за течности и др.

       Една интересна възможност за приложение, която бе тествана от експерти от Българска народна банка, е за контрол на химическия състав на серия от образци, в дадения случай монети. Беше показано, че чрез тази методика могат да се откриват фалшиви монети. По същия начин могат да се тестват детайли от специално производство където има изисквания относно постоянен химически състав на използвания материал, може да се контролира автоматично времето за смяна на филтри за газове и течности, може да се контролира питейна вода в реално време и др.

       Наши изследвания доказват, че могат да се регистрират специфични изменения и процеси които протичат в млякото. Демонстрирана е технология за експресно откриване на инхибитор в мляко. Посочена е възможноста за разработка на методики за окачествяване на мляко и други храни.

       Възможността за наблюдение на качеството на суровини, по-специално за производство на керамични продукти, особено за тухли е проучвано. Това наблюдение решава технологични, екологични и енергоспестяващи проблеми. Получените резултати показват, възможността за контрол на входящите суровини и други промишлени процеси.





Пощенски адрес:

ст.н.с. ІІ ст. д-р Огнян Иванов
Лаборатория по електрон-фононни взаимодействия
Институт по физика на твърдото тяло "Академик Георги Наджаков"
Българска Академия на Науките
бул. Цариградско шосе 72
1784 София

Телефон: +359 2 979 57 23; GSM: +359 899 97 78 80
Факс: +359 2 975 36 32
E-mail: ogi124@yahoo.com